Kierownik projektu to nazwa stanowiska, która zarazem mówi wszystko i nic. Jest ona regularnie nadużywana i często trudno powiedzieć, gdzie ktoś pracuje naprawdę nad projektem, a gdzie jest menadżerem, ale specjalizującym się w zupełnie innym dziale zarządzania. Prawdziwi projekt menadżerowie są jednak niezwykle potrzebni, a więc znalezienie odpowiedniej pracy nie powinno być dużym problemem, o ile tylko wie się, czego się szuka. Jak zatem podejść do szukania pracy jako projekt menadżer?

Po pierwsze, kierownik projektu powinien odpowiedzieć sobie sam przed sobą na kilka kluczowych pytań, które pozwolą mu określić, gdzie szukać pracy. Kluczowe jest określenie, jaki rodzaj projektów w ogóle nas interesuje, w jakiej branży chcielibyśmy pracować oraz czy w dziedzinie tej rzeczywiście widać zapotrzebowanie na menadżerów. Warto również odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie kompetencje już się posiada, a jakie dopiero chce się zdobyć. Dobrze też zdać sobie sprawę z tego, czy ze względu na jakiś projekt jesteśmy w stanie się przeprowadzić oraz jak dobrze radzimy sobie w pracy zdalnej.

Jeśli już określimy, w jakiej branży oraz w jakim mieście chcemy pracować, niezbędne jest przygotowanie odpowiednich dokumentów, które pozwolą tę pracę zdobyć. Kierownik projektu powinien mieć nie tylko dobre CV, ale również duże doświadczenie oraz możliwość wymienienia konkretnych projektów, przy których się pracowało.